Jak správně zavinout miminko do zavinovačky a proč je to důležité ?

Jak a proč miminko zavinout do zavinovačky?

Jistě jste si všimli, že v posledních letech zažívá jakýsi boom zavinování miminek, kdy je miminko pevně zafixováno v zavinovacím šátku nebo pleně. Děti ho obvykle milují, protože jim připomíná prostor u maminky v bříšku. Studie prokázaly, že především pro předčasně narozené děti, neklidné novorozence a plačtivá miminka je zavinování obzvlášť přínosné.

 

 

Pouze nový trend nebo užitečná technika, jak miminko nejen zklidnit, ale také mu dopřát pocit bezpečí jako v mamičině břísku?

Za nás jednoznačně to druhé! 

V dnešním článku Vám shrneme podstatné informace o zavinování a také si ukážeme, jak správně miminka zavinovat.

 

 text (1920 x 700 px)-2

Od kdy miminka zavinovat?

Miminka mohou být zavinována od prvního dne až cca pátého měsíce. V pátém měsíci dozrává nervový systém a díky tomu se Moorův reflex vytrácí.
Od zhruba 5.měsíce spí většina dětí výrazně klidněji a začínají se ve spánku přetáčet na bříško. 

Doporučení – Aby nedošlo ke zbržďování přirozené touhy po pohybu, měla by být miminka zavinována jen na spaní a určitě ne za účelem zklidnění v době, kdy je dítě vzhůru. Děti, které usínají a spí zcela bez problémů se obvykle zavinovat nemusí. K zavinování se používají látkové plenky nebo tenké bavlněné dečky, kterými se dítě pevně ovine. Výrazně snažší je zavinování do speciálních zavinovacích deček a vaků.       

 

 

Jak dítě správně zavinout?

Napoprvé bude potřeba troška přemáhání, aby se vám povedlo vaše miminko zavinout tak, aby se skutečně nemohlo pohybovat. Mnoho rodičů přitom dělá typickou začátečnickou chybu, a to že miminko zavinou příliš lehce. Důsledkem je pak to, že se dítě během krátké chvilky vykope ven a nespí. Aby nedocházelo k bezděčným záškubům končetin a dítě mohlo klidně spát, musí být miminko opravdu pevně zavinuté. 

 

  • Dečku rozložíme na přebalovacím stole do tvaru diamantu.
  • Horní cíp vložíme dolů.
  • Miminko nyní položíme tak, že jeho krk leží v místě, kde je dečka přeložená.
  • Dále dbáme na to, aby byly ručičky dítěte položeny podél těla.
  • Pravou stranu dečky přeložíme přes miminko a na levé straně těla podsuneme pod zádíčka, čímž se zafixuje.
  • V tento moment ohneme spodní cíp dečky nahoru (asi do úrovně hrudi dítěte).
  • Na závěr položíme levou stranu dečky přes tělíčko dítěte a zastrčíme ji pod jeho záda.

Na začátku je velmi dobré, poprosit o pomoc zkušenou porodní asistentku. Ona by vám měla ukázat, jak zavinovačku nebo dečku správně použít.

Rada: Zavinování je výrazně snadnější, když použijete zavinovací vak, který se dá pořídit v mnoha krásných provedeních.

Pak je zavinování hračka –  stačí pár hmatů a dítě je rychle a pevně zavinuté. Takto útulně zavinuté se bude vaše miminko cítit jako v bavlnce.

 

 

Výhody a nevýhody zavinování

Zavinování napomáhá tomu, aby dítě klidně, spokojeně a déle spalo. Výzkumy ukázaly, že miminka po zavinutí méně pláčou, snadněji se uklidní a k tomu se snižuje i riziko náhlého úmrtí, neboť se takto nemohou přetočit na břicho.

Díky těsnému zavinutí je kojenec uchráněn před projevy Moorova reflexu, který je přibližně do 5. měsíce života příčinou prudkých a bezděčných záškubů. Díky tomu, že jsou v zavinovačce ručičky dítěte těsně přitisknuté k tělu, jsou projevy tohoto reflexu omezeny a dítě může nerušeně spát. Krom toho zavinutí dává miminku pocit bezpečí, na které je zvyklé z těsného prostředí maminčina bříška.

Přesto ale existují i lékaři, kteří zavinování kritizují. Uvádějí, že pokud je dítě příliš pevně zavinuto, může dojít k zaškrcení nervů. Také se může zvýšit riziko dysplasie kyčlí a nebo vadného postavení kyčelního kloubu. Odborníci také zmiňují, že dítě může mít kvůli těsnému zavinutí problém s dýcháním a proto může křičet. Rodiče by proto měli na své dítě pořád dohlížet a průběžně kontrolovat, jestli není příliš zpocené.

V začátcích by se měli rodiče obrátit na zkušenou porodní asistentku, která jim ukáže, jak správně zavinovat, aby dítě nebylo zavinuté málo, ale ani příliš pevně.

 

 

Kdy nezavinovat?

Nezavinujeme kojence, kteří mají dysplazii kyčelního kloubu a musí používat speciální pomůcky. Také miminko s horečkou a vysokou teplotou, abychom miminko nepřehřáli.

 

 

Doufáme, že jste se o zavinování dozvěděli vše podstatné, a že Vám i miminku zavinování dopomůže ke klidnému spánku.

Váš tým Smiling-baby.cz

smiling_baby_logo 3