Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že koupě dětské postýlky je vlastně úplně jednoduchá záležitost, tak tomu tak není, a i přesto se v nabídce obchodů vyskytují takové, které pro vaše miminko opravdu vhodné nejsou. A my si v dnešním článku vysvětlíme proč a na co si při její koupi dát pozor.
Bezpečnost: Nejdůležitější je, aby byla postýlka bezpečná. Musí splňovat všechny aktuální bezpečnostní normy a předpisy. To znamená, že by měla mít pevnou a stabilní konstrukci, bez ostrých hran nebo vystouplin, které by mohly miminko zranit. Nezapomeňte také na to, že barva musí být odolná a nesmí být toxická. Postýlky musí mít buď čtyři pevné nohy, nebo dvě pevné nohy a dvě nohy s kolečky. Pokud má postýlka čtyři nohy s kolečky, musí být dvě kolečka zajistitelná proti pohybu, tím předejdete případné nehodě. Na šroubech nesmí být umístěny plastové krytky, které by dítě mohlo sundat, nebo jinak odmontovat. Malé části se nesmí uvolnit pomocí prstů a zubů dítěte. Pokud by se totiž tak stalo, existuje riziko, že by je dítě mohlo spolknout, či vdechnout.
Kromě toho by měla být na každé postýlce trvale uvedená evropská norma EN 716-1:2017, která upravuje bezpečnostní standardy dětských postýlek pro bytové použití, dále ryska či jiné značky signalizující maximální výšku matrace a název značky, jméno výrobce, popřípadě prodejce nebo distributora, díky němuž je možné výrobek i s odstupem času identifikovat.
Důležitým bezpečnostním parametrem jsou rozměry otvorů, do nichž by se dítě mohlo zaklínit prstem, rukou, nebo dokonce hlavičkou, a proto se za bezpečnou vzdálenost mezi příčkami považuje rozměr 4,5 cm a 6,5 cm.
Velikost a výškově nastavitelné matrace: Velikost postýlky by měla být standardní, což je většinou 140x70cm, aby se do ní vešla běžná dětská matrace, tyto rozměry jsou navrženy tak, aby postýlka poskytovala dostatek prostoru pro pohodlí a bezpečnost dítěte, ale zároveň nezabírala příliš mnoho místa v pokoji. Některé postýlky mají možnost nastavení výšky matrace, což je užitečné pro různé věkové skupiny dětí.
Většina postýlek je vyrobena tak, aby posloužila dětem od narození až do 3 let.
Nosnost: Nosnost se většinou uvádí jen u postýlek cestovních, tedy textilních, pohybuje se mezi 12 až 20 kg. U postýlek s pevnou dřevěnou konstrukcí tento údaj nejspíše nenajdete. Jediné omezení představuje věk dítěte nebo jeho vývojové stadium. Doporučení výrobců nikdy nepodceňujte, jinak byste mohli dítě ohrozit.
Váha: Nejlehčí modely mají méně než 3 kg, takže je snadno unesete i v jedné ruce. U postýlek, které ale budou stát na jednom místě, nemusíte sice řešit každý kilogram, ale i tak se na hmotnost raději podívejte, protože i v rámci stejného materiálu mohou být obrovské rozdíly.
Materiál: Dbejte také na to, aby byly materiály použité na výrobu postýlky netoxické a bezpečné pro děti. Ideální jsou přírodní materiály, jako je dřevo, bukové, či borovicové. Co se týče barvy, ta musí být také netoxická. Kovové materiály by měly být odolné vůči případné korozi.
Design a styl: Zvažte, jak se postýlka hodí do vašeho interiéru a jaký styl preferujete. Na trhu je velké množství dětských postýlek a vybere si určitě každý.
V nabídce najdete jak jednoduché postýlky z kovu, které působí poněkud chladnějším dojmem, tak sportovně laděné nylonové modely v zářivých barvách. Klasikou jsou pak dřevěné modely v různorodých tvarech a barevných provedeních. Dřevěné postýlky jsou pak často rozšířené o úložný prostor, jako je např. přebalovací pult, komoda nebo šuplíky. Vše už záleží na vašich preferencích, potřebách a požadavcích.
Recenze a doporučení: Určitě si také přečtěte recenze od jiných rodičů a zvažte jejich zkušenosti s určitými značkami nebo modely postýlek.
Nezapomínejte, že cestovní postýlky, které jsou vyrobené z textilu, by nikdy neměly být používány jako postýlky pro každodenní spaní a používání. Díky tomu, že nemají rošt, který zaručuje cirkulaci vzduchu, se tak neodvádí vzduch a není tak potřebně odvětraná.